Merkury i Mars cz. 3

Poza tym grubość soczewek spowoduje pochłanianie światła tak znaczne, że tracimy skutkiem ich grubości to, co zyskaliśmy z powodu powiększenia średnicy. Wprawdzie obecnie budują lustra ogromnej średnicy, ale służą one specjalnie dla obserwacji słabych obiektów i mgławic. Atoli nasza atmosfera nie pozwala nam niestety wyzyskać całej siły i tych lunet, które posiadamy, o ile chcemy obserwować przez nie szczegóły na tarczach planet. Tak np. refraktor 15 calowy Obserwatorium w Pułkowie łatwo zniósłby powiększenie 1000 krotne, jednak z powodu naszej atmosfery nigdy nie można stosować powiększenia ponad 500 krotne.

Zasłużony badacz Marsa, astronom Schiap i dostrzegł na Marsie czarne smugi przecinające jego lądy. Zapalone głowy chciały w tych  smugach widzieć kanały irygacyjne, zbudowane przez rozumne istoty zamieszkujące Marsa. Jest to hipoteza bardzo ryzykowna. Nie odrzucając istnienia istot żyjących na Marsie, stwierdzić należy, że obiektywnych danych o ich istnieniu dotychczas nie mamy; kanały bowiem zauważono nie tylko na lądach; przecinają one i morza tej planety.

Przez silne lunety owe kanały trudniej dostrzec aniżeli przez słabe narzędzia. Prawdopodobnie mamy tu do czynienia ze złudzeniem oka. Rutynowani badacze Marsa, jak Ceru lii, Antoniadi są zdania że kanały te powstają skutkiem złego nawyknienia oka do łączenia w linie proste detali, ułożonych mniej więcej prostolinijnie i leżących na granicy widzenia.

Comments
  1. 5 miesięcy ago