Mgławice cz. 2

Odległość niektórych gwiazd nowych, drogi mlecznej, jest nam wiadoma. Kombinując jasność gwiazd nowych w Andromedzie i jasnością naszych i zakładając, że blask ich jest jednakowy, dochodzimy do zawrotnej cyfry, że odległość mgławicy Andromedy jest 600 000 lat świetlnych; zaś jej średnica 23 000 lat świetlnych. Mamy tu zatem inną, odległą drogą mleczną.

Ostatnim obiektem, który poruszymy, są tak zwane roje kuliste gwiazd. Są miejsca na niebie, gdzie gwiazdy są tak gęsto rozsiane, że całe pole widzenia silnego refraktora jest jakby zasypane piaskiem brylantowym.

Badania Sharpley’a wykazały, że roje gwiazd kuliste są to utwory, które leżą poza drogą mleczną, ale w jej płaszczyźnie i przeważnie w stronie konstelacji Strzelca. Ich odległość jest ogromna i wynosi minimum 100 000 lat świetlnych.

Smutnym jest zjawiskiem, że w Polsce zbyt słabe panuje zainteresowanie astronomią. Naród ż którego wyszedł Kopernik, nie ma ani jednego obserwatorium, na poziomie nowoczesnej nauki stojącego. Teraz w rocznicę urodzin Kopernika czas jest naprawić ten brak dotkliwy. W kraju wybitnych romantyków musi się obudzić zamiłowanie do astronomii. A jej znaczenie jest przecież ogromne. Astronomia uczy nas rozróżniać to, co chwilowe, co przejdzie jak fala, od tego, co jest wielkie i trwałe; ona stawia nas ponad drobiazgi życia codziennego. Chce się wierzyć, że czas tego materializmu, który teraz przeżywamy, przeminie, a wtedy zarzewie czystej nauki, które obecnie w Polsce ledwo tli, buchnie nagle jasnym i czystym płomieniem, i blaskiem swoim oświetli świat cały.

Comments
  1. 5 miesięcy ago